Fűtési rendszer tervezés

Egy optimálisan, energiahatékonyan, és az elvárt komfortot biztosító fűtési rendszerhez épületgépész mérnök segítségét kell igénybe vennünk.

A fűtés tervezés lépései:

  1. Hőszükséglet felmérése

Elsősorban amely az egész fűtés rendszerünk alapját képezi egy részletes hőszükséglet számítás, amely figyelembe veszi a téli hőveszteségből adódó fűtési teljesítményigényeket. Ebben a számításban egy épületgépész tervező fog segíteni, aki számos más paramétert is felmér és figyelembe vesz a számítás során. (nyílászárók, épület szigetelés, tájolás és egyéb)

  1. Hőtermelő kiválasztása

Rengeteg lehetőség áll rendelkezésünkre, a kiválasztott megoldás mindig kifűteni kívánt terület nagyságától és a hőszükségletben kijött fűtési teljesítményigény határozza meg. Leggyakrabban alkalmazott lehetőség:

  • Gázkazán (energiahatékony, de függ a gázellátástól)
  • Hőszivattyú (magas a beruházási költség, viszont pár ezer forintos rezsivel számolhatunk)
  • Elektromos kazán (Fogyasztás magas, de ha nincs például földgáz akkor jó alternatíva)
  • Vegyestüzelésű kazán (Ha olcsón tudunk beszerezni fát, vagy egyéb anyagokat érdemes vele foglalkozni)
  • Egyéb
  1. Hőleadók kiválasztása

Következő lépésben a hőleadók kiválasztása a cél, főszempont a leadni kívánt fűtési teljesítményt, illetve meghatározó a fűtésivíz hőmérséklete is. Gázkazánokhoz radiátor, avagy padlófűtési rendszerek, hőszivattyús rendszerek esetében az alacsony előremenő fűtésivíz hőmérséklete miatt felületfűtések javasoltak.

  1. Tervezés és méretezés

Az épületek esetében a cél az, hogy a hőmérleg egyensúlyban legyen, tehát a hőveszteség és a fűtés által bevitt hőteljesítmény megegyezzenek. Megfelelő teljesítményű hőtermelő és hőleadók kiválasztása, szerelvények, szivattyúk, hidraulikai méretezések igen fontos feladatok a fűtési rendszer tervezés során.

  1. Automatizálás és szabályozás

Egy kandallóban nehezen, vagyis pontatlanul tudjuk csak szabályozni a hőmérsékletet, így sokszor túlfűtés vagy épp alul fűtés alakul ki. Pont ezért a kész rendszereink agyát, gondolkozását is biztosítanunk kell. A hőtermelők közvetlen szabályozását, külső időjárást követő szabályozással, a helyiségek egyedi szabályozását, zónaszabályozásokat. Így lehetséges csak energiahatékonyan működtetni a fűtési rendszereinket.

Mely szakembert nevezzük padlófűtés tervezőnek?

A padlófűtés egy felületfűtés, amely gázkazános vagy hőszivattyús hőtermelőhöz is kiválóan illeszthető. A padlófűtés tervező egyet jelent az épületgépész mérnök/tervezővel, aki ezen hőleadói körök kiválasztásában, méretezésében és minden egyéb szükséges alkotóelemek kigondolásában segítséget tud nyújtani. Cégünk a GMBS Kft rendelkezik ilyen szakemberekkel, akik készséggel állnak megrendelőik számára.

Érdemes szakemberre bízni!

Nem hiába emeltem ki ezt a mondatot, ugyanis a padlófűtés elburkolása után már egy helytelenül megtervezett és így kivitelezett rendszer már bontási idő, és rengeteg pénz árán tudunk csak javítani, így már a tervezési fázisban rendet kell tenni.

Padlófűtés terv tudnivalók

Hőszükséglet számítás

A rendszer kezdeti alaplépése egy meglévő hőszükséglet kiszámítása, amivel pontos képet kapunk a szükséges fűtési teljesítményről, amit majd le kell adnia a padlófűtési csöveknek.

Rendszer kiválasztása, alapelvek

Alapvetően létezik száraz és nedves rendszerű padlófűtések, a száraznál közvetlen a csövekre megy egy szigetelés vagy egyéb száraz burkolati rendszer (parketta, egyéb), a nedvesnél pedig egy vékony betonréteg és hideg vagy melegburkolat kerül a csövekre. Léteznek elektromos rendszerű padlófűtések is bár ezek inkább villamos szakember tevékenységét igénylik, ahol egy elektromos fűtőfilmet tekernek le a betonra és arra jön a burkolat.

Méretezés

Kiválasztásnál alapvető szempontok továbbá:

  • hideg vagy melegburkolat és annak hőátadási ellenállása (míg egy padlólap jó hő átadó, addig egy fa parketta jobban szigetel)
  • padló alatti és szegély hőszigetelés megléte
  • csővezetési nyomvonal, osztásköz, csőátmérők (ne alakuljon ki túlfűtés vagy hideg foltok)
  • hőmérséklet különbség, fűtési vízhőmérséklet,
  • hidraulikai méretezés (megfelelő mennyiségű fűtővíz jusson minden körbe így biztosítva az egyenletes hőleadást)
  • Automatikai és szabályozás (helyiszabályozás az osztó-gyűjtőkön vagy központi akár egy külső időjárást követő szabályozás létesítésével)

Összefoglalva padlófűtés terv elkészítése épületgépész mérnök bevonását igényli, a kezdeti beruházási költség magasabb lehet, mint egy hagyományos radiátoros rendszernél, de a szolgáltatott komfort minősége is szintekkel jobb.

Központi fűtés tervezés

A központi fűtés tervezése egy alapos helyszíni felmérés előzi meg ahol, rögzítésre kerülnek az alapadatok mint:

  • nyílászárók fajtája
  • épület geometriai mérete
  • épület tájolása
  • határoló szerkezet hőszigetelése
  • egyéb

Az épület egyensúlyban

Az épületben akkor ideális a fűtés, ha a hőveszteség megegyezik a bevitt hőenergiával, ekkor érezhetjük magunkat igazán komfortosan. A központi szó már adja magát, hogy egy központi hőtermelővel (gázkazán, hőszivattyú) a szükséges hőenergiát, és valamilyen kompatibilis hőleadóval adjuk le. Egy ilyesfajta centralizált fűtéssel sokkal egyenletesebb hőeloszlást, komfortot tudunk elérni magas hatékonyság és alacsony/ mérsékelt üzemeltetési költség mellett. Épületgépész mérnököt kell bevonnunk a tervezésbe minden esetben, hogy az igényeknek megfelelő fűtési rendszert kapjuk.

Családi ház fűtés tervezése, mint kiemelten fontos feladat

Családi házak fűtés tervezésénél egy felmérést követően, kiszámítása kerül az épület hőszükséglete (nyílászárók, határoló szerk. hőszigetelése stb. figyelembevételével) majd a megrendelővel egyeztetve a szükséges hőtermelő (gázkazán, elektromos kazán, hőszivattyú, klíma és egyéb) és hőleadók (felületfűtés, radiátorok egyéb) kiválasztása. Minden esetben érdemes épületgépész tervezővel felvenni a kapcsolatot, aki szaktudásával pontosan számításokat, megtérülést és méretezést tud készíteni, a tervrajzokon felül. Ne hagyatkozzunk csupán egy cégre mindig kérjünk több ajánlatot több helyről és ne csak az ár, hanem a műszaki tartalom is legyen előtérbe helyezve.

Radiátoros fűtés tervezése

Radiátoros rendszereket manapság egyre inkább kiszorítjuk a magasabb komfort érzetet biztosító felületfűtési rendszerek. A radiátorok nagy számban acéllemezből készülnek, és különböző központi fűtési rendszerek hőleadóként választják ki őket. Általában magasak hőfoklépcsőnél alkalmazzák őket mint 55/45 °C. Kiválasztásuk alapja az adott helyiség hőszükséglete, továbbá esztétikai szempontok is közre játszhatnak. Bevett eljárás az ablak alá elhelyezni őket így nem foglal hasznos teret és az ablakon esetleg beáramló hidegebb levegő előtt, mint egy meleg lég függönyt tudunk létrehozni.